W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.
Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.
Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.
Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.
W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.
Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.
Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.
poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000
Co robić, gdy dziecko nie reaguje na nasze polecenia i zachowuje się w nieodpowiedni sposób? Jakie są przyczyny takich problemów z zachowaniem i co najważniejsze – w jaki sposób można pomóc dziecku, które poprzez swe zachowanie stara się zwrócić uwagę na te problemy, które w istocie utrudniają mu życie?
Zdefiniowane tego problemu samo w sobie bywa zadaniem trudnym. Pod pojęciem „zaburzenia zachowania” kryją się te zachowania, które traktuje się jako odbiegające od normy. O tym, jakie zachowanie w danym przypadku jest normalne, a jakie nie, decyduje z kolei wiele czynników. Wiek dziecka oraz sytuacja, w jakiej aktualnie się ono znajduje to kwestie najważniejsze. Ważne są też relacje pomiędzy dzieckiem a dorosłymi, które często mają bardzo złożony charakter. Wartości oraz normy mają także ogromny wpływ na to, w jaki sposób będzie się zachowywało dziecko w danej sytuacji. Zazwyczaj jednak problemy z zachowaniem okazują się niczym innym, jak sposobem zwracania na siebie uwagi. Dziecko, które zachowuje się niepoprawnie, bardzo często stara się w ten sposób skupić na sobie uwagę dorosłych, a jego głównym problemem okazuje się poczucie samotności lub zaniedbania ze strony rodziców.
Czynników, które mają ogromny wpływ na ludzkie zachowanie, jest sporo. W przypadku tych dzieci, których zachowanie odbiega od normy, bardzo często pojawiają się takie uczucia, jak zazdrość (np. o młodsze rodzeństwo), niepewność (bardzo częsta w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub wysłania dziecka do nowej szkoły) oraz zbyt wielkie oczekiwania wobec dziecka ze strony jego rodziców. Zbyt mało uwagi ze strony rodziców to kolejna przyczyna problemów dziecka, które stara się poprzez złość lub „niegrzeczne” zachowanie zwrócić ich uwagę na swa osobę i zmusić w ten sposób do poświecenia mu większej ilości czasu.
Rodzice, którzy nie są w stanie poradzić sobie z zachowaniem dziecka, często szukają wsparcia u specjalistów. To oni są w stanie odpowiedzieć im na pytanie, jak reagować na niektóre zachowania dzieci, oraz doradzą, co jest lepsze: kara czy rozmowa z dzieckiem. W rozstrzyganiu takich dylematów może rodzicom pomóc szkolny psycholog lub specjaliści zatrudnieni w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży. W chwili, gdy zaburzenia zachowania są poważne, a rodzice i szkoła nie są w stanie pomóc dziecku, można korzystać ze wsparcia Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Dzieci trafiają tu jednak w ostateczności, czyli w chwili, gdy inne metody rozwiązania ich problemów zawiodą.
Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice
tel. 734-433-791
tel. 607-376-777