Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Lęk wysokości

Choć dla wielu osób jest to mały problem, wielu z nas może mieć poważne kłopoty z codziennym funkcjonowaniem. Traktowany przez wielu z pobłażaniem, lęk wysokości jest fobią, której nie można lekceważyć. Na czym polega ta fobia? W jaki sposób lęk wysokości wypływa na życie człowieka i z jakich metod walki z nim korzysta współczesna medycyna?

Lęk wysokości

Czym właściwie jest lęk wysokości?

Lęk wysokości to nic innego, jak fobia związana z lękiem przed wysokością oraz otwartą przestrzenią. Wiele osób odczuwa przecież niepokój w chwili, gdy w czasie górskiej wycieczki staje nagle nad potężną przepaścią. Są jednak osoby, które lęk paraliżuje w codziennych sytuacjach. Wyjście na balkon lub przejście po moście może okazać się dla osób cierpiących z powodu lęku wysokości poważnym problemem.

Lęk wysokości: jakie są jego objawy?

Lęk wysokości to fobia, która objawia się w bardzo typowy sposób. Uczucie niepokoju, które dopada pacjenta na pewnej wysokości oraz narastający strach to cechy, które same w sobie są poważnym utrudnieniem. Fobia sprawia jednak, że pacjent odczuwa i inne dolegliwości – również związane z obawą przed wysokością. Zawroty głowy, intensywne pocenie się oraz nudności to kolejne problemu, które wiążą się z lękiem wysokości. Czasem są one tak silne, że pacjent nie jest w stanie wykonać samodzielnie żadnego ruchu.

Skąd bierze się ta fobia?

Podobnie jak każda fobia, tak i lęk wysokości wiąże się z mechanizmami obronnymi, które uruchamia ludzki organizm. Często problemy takie mają podłoże psychiczne i wiążą się z trudnymi doświadczeniami. Często są to sytuacje, które miały miejsce w odległej przeszłości i które pacjent zachował jedynie głęboko w swej podświadomości. Bywa jednak i tak, że lęk wysokości ma zupełnie inne podłoże. W wielu przypadkach okazuje się, że ta dolegliwość związana jest z zaburzeniami równowagi.

Lęk wysokości a medycyna

Leczenie lęku wysokości może okazać się nie lada problemem. jeśli dolegliwości są związane z dawnym urazem, często pomocna może się okazać psychoterapia. Większość pacjentów musi jednak nauczyć się funkcjonowania z tą chorobą. Liczne techniki pozwalają na skuteczne łagodzenie ataków. Pomóc może m. in. trzymanie głowy w naturalnej pozycji oraz rezygnacja z wykonywania gwałtownych ruchów. Warto też poszukać takiego punktu, na którym można oprzeć wzrok. Takie zachowanie sprawia, że atak przestaje być aż tak kłopotliwy.

Lęk wysokości nie jest traktowany jako poważny problem medyczny, jednak osoby dotknięte takim problemem z pewnością powinny otrzymać pomoc od innych. Wiadomo, że są one wykluczone z niektórych zawodów, więcej problemów może im tez sprawiać wykonywanie czynności, które pozornie nie mają nic wspólnego z praca na wysokości. Warto zatem pamiętać, że lęk wysokości to nie kaprys lub oznaka tchórzostwa, która można pokonać przy odrobinie dobrej woli. Wyrozumiałość wobec osób dotkniętych tą fobią to niewielki gest, który bardzo wiele dla nich znaczy.



Autor: psycholog
Data publikacji: 2016-05-14 18:22:24

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777