Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta - różnice

Odczuwając niepokój związany z naszym samopoczuciem, zdrowiem „psychicznym” podejmujemy decyzję o szukaniu pomocy. Ponieważ decyzja ta jest trudna i może nieść ze sobą wstyd, obawę przed rozmową z obcą osobą na wrażliwe tematy, chciałabym przybliżyć Państwu, do kogo się mogą zwrócić i na jaki typ pomocy liczyć.

Psycholog,psychiatra,psychoterapeuta

Psycholog

Psycholog to specjalista, który ukończył studia magisterskie, na kierunku psychologia. Psycholodzy prowadzą diagnozę psychologiczną (stosując metod diagnostyczne zarezerwowana tylko dla psychologów), opiniowaniem psychologicznym np. dla potrzeb sądu, o zdolności do pracy itp.. Udzielają także pomocy psychologicznej. Pomoc psychologiczna to szeroki termin odnoszący się do różnych działań psychologicznych. Najczęstszą formą jest pomoc osobom zdrowym przeżywającym kryzys w najlepszym poradzeniu sobie w trudnej sytuacji ( np. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy….). Należy pamiętać, że najczęściej dany psycholog może specjalizować się tylko w określonych działaniach i nie zajmuje się wszystkimi formami pomocy.

Psychiatra

Psychiatra to lekarz medycyny, który posiada specjalizację z psychiatrii. Prowadzi diagnozę i leczenie zaburzeń oraz chorób psychicznych. Lekarz proponuje leczenie farmakologiczne, kieruje do psychologa lub psychoterapeuty, jeśli uzna to za celowe. Lekarz posiada uprawnienia do kierowania na zwolnienie lekarskie, wystawiania skierowań do szpitala. Lekarz psychiatra i często współpracuje z psychoterapeutą.

Psychoterapeuta

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia wyższe oraz specjalistyczny kurs psychoterapii (wieloletni), przeszła własną terapię treningową/ szkoleniową i poddaje swoją pracę systematycznej superwizji. Bardzo często psychoterapeuta może być psychologiem lub lekarzem psychiatrąAutor: psycholog
Data publikacji: 2015-10-04 19:20:47

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777