Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Zaborczość w małżeństwie – geneza zjawiska. Po czym poznać zaborczego człowieka?

Dziecko, aby przeżyć psychicznie i fizycznie potrzebuje wsparcia w domu rodzinnym. Potrzebuje sporej dawki serdeczności i uwagi. Jeśli te potrzeby dziecka są lekceważone, ma poczucie, że jest nikomu niepotrzebne. Prowadzi to nieuchronnie do poczucia braku sensu istnienia. Przy braku poczucia wsparcia dziecko niestety musi szukać tego wsparcia w sobie.
Zaborczość w małżeństwie

Jak już powiedzieliśmy, dziecko wychowujące się w klimacie stałej dezaprobaty nie ma odpowiednich szans rozwoju. Wskutek destrukcyjnych poczynań dorosłych jego rozwój jest hamowany a dziecko poddaje się. Takie dziecko wychowywane w złych warunkach, bez jakiejkolwiek pomocy jest zmuszone liczyć tylko na siebie. Dla niego życie jest twarde, nieprzyjazne i żeby w nim przetrwać, samo się takie musi stać. I właśnie dlatego dorastając zaczyna się odgrywać na otoczeniu i na osobach, z którymi emocjonalnie się zwiąże.

W dorosłym życiu takie doświadczenia przeradzają się w nieufność, co może zaowocować postawą typu :”Inni mogą być niekiedy przydatni, ale absolutnie nie wolno im ufać.” Lata przeżyte pod presją strachu i nieprzyjemnych doświadczeń utrwalają przekonanie, że można polegać tylko na sobie, bo każdy inny człowiek jest potencjalnym zagrożeniem. To w dorosłym życiu może przerodzić się w przekonanie: „Ja jestem ok., jestem mądrzejszy niż wy”, co może być przyczyną zaborczości w małżeństwie.

Jakie osoby mogą być zaborcze w stosunku do życiowego partnera?

- Osoby, których matki nie były zadowolone z macierzyństwa, pochłonięte pracą i nie okazujące dzieciom należytej uwagi. Dziecko z uwagi na brak ciepłych uczuć okazywanych przez dorosłych chowa swoje emocje w sobie lub bardziej poszukuje głębokiej więzi. W życiu dorosłym związanie się z partnerem miłosnym może być próbą zrekompensowania braku uczuć w dzieciństwie. Dorosły, który posiada takie wspomnienia z dzieciństwa będzie ciągle się domagał uwagi i będzie absorbował współmałżonka swoją osobą. - Zaborczość może być również wyniesiona z domu, gdzie jedno z rodziców było zaborcze wobec drugiego.

Krótka charakterystyka zaborczej osoby.

Osoby, które w małżeństwie mogą okazać się zaborcze, w życiu są zazwyczaj osobami sztywnymi, cechującymi się jednostronnością poglądów. Raczej są nieufne(nawet wobec najbliższych) w stosunku do otoczenia, krytykanckie i nieżyczliwie nastawione do świata.Autor: psycholog
Data publikacji: 2017-03-02 07:54:15

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777