Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Pracując, spotykam się często z pytaniami: „Jak mam wybrać odpowiedniego psychologa lub psychoterapeutę?

Z doświadczenia zauważam, że ludzie kierują się bardzo różnymi kryteriami wyboru. Najczęściej jest to opinia znajomych, którzy korzystali już z pomocy specjalisty. Pomocne jest też zdanie lekarza z innej dziedziny, któremu zaufali. Wiarygodność opinii tych osób mamy szanse ocenić odwołując się do historii kontaktów z nimi. Często ludzie kierują się także opiniami znajdującymi się na forach internetowych.

Wybór specjalisty

Należy zauważyć, że opinie zawarte w sieci są trudne do zweryfikowania, gdyż osoby dzielące się swoim zdaniem pozostają najczęściej anonimowe. Kiedy jednak brak wartościowej opinii ze strony osób, którym ufamy, istnieje kilka wskazówek, którymi moim zdaniem warto się kierować przy wyborze odpowiedniego psychologa lub psychoterapeuty.

I tak:
1. Należy spytać o posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych na kierunku psychologii. Osoba nazywająca się psychologiem bezwzględnie powinna ukończyć pięcioletnie studia magisterskie w zakresie psychologii.

Dodatkowo warto wiedzieć, że w zakresie studiów psychologicznych, po kursie psychologii ogólnej, wybiera się specjalność. Osoba, która wybrała specjalność np. „psychologia biznesu” poszerza wiedzę na tematy inne, niż osoba wybierająca specjalność „psychologia kliniczna” i może nie posiadać wystarczającej wiedzy z zakresu psychologii klinicznej oraz stażu w placówkach udzielających pomocy w tej dziedzinie. Stosunkowo niewielka część osób tytułujących się magistrem psychologii, kończy specjalność kliniczną oraz podejmuje odpowiednie staże, pozwalające na rzetelne zajmowanie się diagnozą i terapią zaburzeń psychicznych.

Ponadto dyplom psychologa lub specjalizacja lekarska z psychiatrii nie daje uprawnień do prowadzenia psychoterapii. Dlatego,

2. Gdy planujecie Państwo podjęcie psychoterapii, warto zweryfikować kwalifikacje osoby, do której się zwracacie. Można prosić o pokazanie certyfikatów wydawanych przez uznane w Polsce towarzystwa psychoterapeutów.

W Polsce należą do nich: Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Jeśli osoba nie posiada takich certyfikatów oznacza, że jest terapeutą w trakcie szkolenia, albo po ukończeniu tegoż szkolenia nie została poddana zewnętrznej ocenie i weryfikacji kompetencji. Można prosić wtedy o pokazanie dyplomów ukończenia szkoleń psychoterapeutycznych, by móc rozeznać, na jakim etapie kształcenia znajduje się osoba, z której pomocy Państwo chcecie korzystać. Należy też dowiedzieć się o to, czy psycholog / psychoterapeuta poddaje swoją pracę systematycznej superwizji.

Póki co (2015 rok), w Polsce brak jest uregulowań dla zawodu psychologa jak również psychoterapeuty. Tym bardziej jest wskazane, aby przed podjęciem pracy z danym psychologiem lub psychoterapeutą spróbować rozeznać jego kompetencje zawodowe oraz przynależność do towarzystw psychoterapeutycznych. Wartościowe może być także sprawdzenie samego towarzystwa, w którym dany specjalista się zrzesza. W ostatnim czasie powstało wiele stowarzyszeń o bardzo różnej renomie. W związku z sytuacją na rynku usług psychoterapeutycznych i psychologicznych, zachęcam Państwa do zadbania o siebie oraz rozeznania, kim jest osoba, której zamierzają Państwo powierzyć swoje leczenie.Autor: psycholog
Data publikacji: 2015-10-04 18:58:45

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777