Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Sezonowa depresja

Sezonowa depresja często nazywana jest sezonowym zaburzeniem afektywnym lub określana mianem SAD, czyli choroby, w której okresowo występują zaburzenia depresyjne. Aby ją zdiagnozować, jej symptomy muszą pojawić się w ciągu dwóch lat i trwać co najmniej dwa tygodnie. Krótko mówiąc, jesienna chandra może być tylko przejściowym stanem, szybko mijającym a może być także rodzajem choroby, ujawniającej się co roku. Najczęściej pojawia się w okresie jesiennym, czyli w miesiącu październiku i listopadzie. Ma to związek ze spadkiem aktywności fizycznej, z obniżeniem temperatury i brakiem słońca w tym okresie. Jej samoistny koniec nadchodzi natomiast wraz z przyjściem wiosny, czyli w miesiącu marcu lub kwietniu. Wówczas, kiedy pojawia się coraz więcej słonecznych dni, jest ciepło i natura budzi się do życia. Badania wykazują, iż dotyka ponad 10% społeczności, częściej kobiet niż mężczyzn i z każdym rokiem dotyka coraz więcej dzieci.

Sezonowa depresja

Czym objawia się jesienna chandra? Niechcianym, tymczasowym spadkiem nastroju, który bezwzględnie pogarsza jakość życia. Człowiek zaczyna negatywnie myśleć, codzienność a nawet i przyszłość widzi w szarych kolorach, niejednokrotnie brakuje mu sensu życia. Zaczyna się zastanawiać nad jego sensem i swoją egzystencją, czuje się osamotniony i rozgoryczony. Co więcej mogą wystąpić także zaburzenia koncentracji i zwiększona senność. Pojawia się brak energii i chęci do działania a nawet i spadek popędu seksualnego. A wszystko to może mieć negatywny wpływ na fizyczne zdrowie człowieka.

Jak więc poradzić sobie z sezonową depresją? Oto kilka porad:

Zbawienne promienie słoneczne

Jeśli tylko zdarzy się, że za oknem pojawi się słońce, nie należy go unikać, wręcz przeciwnie. Najlepiej włożyć wygodne obuwie i udać się na długi spacer. Promienie słoneczne dodają witaminy D, poprawiają nastrój i dodają chęci życia. Co więcej powietrze sprawia, że człowiek dotlenia się, ma lepszą koncentrację i lepiej sypia. Można także jesienną porą wybrać się na egzotyczne wakacje i korzystać z tamtejszych promieni słonecznych lub udać się do solarium. Promienie w nim emitowane również poprawiają samopoczucie.

Spokój wewnętrzny

Jeśli to możliwe, najlepiej unikać sytuacji stresowych, konfliktów i napięć nerwowych. Bardzo negatywnie na nastrój wpływa nerwowa atmosfera w pracy czy w domu. Najważniejsze to dobrze planować swój dzień i rozkład zajęć i nie dać się ponieść emocjom.

Zdrowe odżywianie

Najważniejsze jest spożywanie regularnych, pełnowartościowych posiłków bogatych w węglowodany i tryptofan, który pobudza organizm do produkcji tzw. hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Są to bardzo ważne składniki odżywcze potrzebne organizmowi. Węglowodany znajdują się w ryżu, kaszach i makaronach, tryptofan natomiast w bananach, mleku, chlebie, żółtym serze i łososiu. Warto też spożywać kwas foliowy i magnez a także produkty bogate w witaminę B.

Aktywność fizyczna i kontakt towarzyski

Aktywność fizyczna wzmaga wydzielanie w organizmie endorfin. Warto więc udać się na przejażdżkę rowerową, pobiegać, czy choćby wyjść na spacer. Ruch na powietrzu uspakaja i odpręża a ponadto daje czas na przemyślenie pewnych spraw. Nie należy także unikać towarzystwa, wręcz przeciwnie nie należy stronić od ludzi. Kontakt z ludźmi z pewnością poprawi samopoczucie i pomoże szybciej wyjść z choroby.

Krioterapia

Nazywana inaczej zimno lecznictwem polega na krótkotrwałym oddziaływaniu na organizm niskich temperatur. Stosuje się do tego specjalne komory z temperaturą poniżej 100 stopni, do której wchodzi się na kilka minut lub nawet tylko kilka sekund. Powoduje to przyspieszenie krążenia krwi i dotlenienie tkanek.

Fototerapia

Używa się do niej lamp fluorescencyjnych. Naświetlanie gałek ocznych zwiększa wydzielanie hormonów w mózgu, w tym serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Powinno się z niego korzystać dwa razy dziennie po co najmniej pół godziny. Zdaniem ekspertów efekt odczuwalny jest po dwóch tygodniach.

Aromaterapia

Bardzo skuteczne w łagodzeniu objawów depresji są naturalne olejki zapachowe: lawendowy i bergamotowy. Można je stosować zarówno do kąpieli, jak i do aromatyzacji powietrza.

Pomoc specjalisty

W skrajnych przypadkach depresji może być konieczne podjęcie leczenia środkami farmakologicznymi, dlatego też jeśli chandra trwa długo i nie udaje się jej samemu pokonać, warto udać się do specjalisty. Bardzo skuteczna może się okazać psychoterapia.



Autor: psycholog
Data publikacji: 2016-05-14 18:24:49

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777