Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Schizofrenia

Schizofrenia zaliczana jest do grupy chorób psychotycznych, które charakteryzują się silnymi zakłóceniami w percepcji rzeczywistości. Tłumacząc z greckiego, słowo "schizofrenia" oznacza "rozszczepienie umysłu". Pojęcie to jednak nie jest równoznaczne z rozdwojeniem osobowości. Tak naprawdę, u chorego na schizofrenię, rozszczepienie ma miejsce pomiędzy myśleniem, emocjami i zachowaniem

Schizofrenia

Typowe objawy schizofrenii

Pierwszym przejawem zachodzących zmian jest wyraźna chwiejność emocjonalna oraz zachowanie nieadekwatne do sytuacji. Nienaturalne postępowanie osób cierpiących na schizofrenię wynika z nękających ich objawów psychotycznych, takich jak omamy, złudzenia i urojenia. Chorzy na schizofrenię widzą i słyszą rzeczy, które naprawdę nie istnieją. Przekonani o słuszności swoich sądów i prawdziwości przeżyć zachowują się w sposób niezrozumiały dla otoczenia.

Szczególnie niebezpieczna jest schizofrenia z towarzyszącymi jej urojeniami. Chorym wydaje się, że są kimś innym niż w rzeczywistości i nierzadko mają wrażenie, że ktoś ich prześladuje lub nawet chce zabić. W takiej sytuacji pojawiają się lęk, przygnębienie i objawy depresyjne. Chorzy pragną się unicestwić, dokonują samookaleczeń lub podejmują próby samobójcze.

Konsekwencje schizofrenii

Schizofrenia prowadzi do zawodowej i społecznej dysfunkcji. Schizofrenicy z reguły nie zdają sobie sprawy z choroby i zupełnie tracą kontakt z rzeczywistością. Schizofrenia to tajemnicza choroba, której przyczyny pozostają nieznane do dnia dzisiejszego. Według ekspertów znaczącą rolę w występowaniu tej choroby odgrywają czynniki genetyczne, infekcje w trakcie ciąży lub komplikacje w trakcie porodu. Z drugiej strony schizofrenia może być również wywołana przez problemy emocjonalne wynikające z negatywnych wydarzeń życiowych, takich jak śmierć bliskich, rozstanie, stres czy zła sytuacja rodzinna.

Leczenie schizofrenii

Schizofrenia uważana jest za chorobę ludzi młodych, najczęściej pojawia się między 15 a 30 rokiem życia. Choroba może rozpocząć się nagle lub rozwijać powoli, aż do momentu wydarzeń wyraźnie sygnalizujących psychozę. Leczenie schizofrenii polega głównie na stosowaniu leków przeciw psychotycznych, tzw. neuroleptyków, które poprzez hamowanie aktywności komórek nerwowych działają silnie uspokajająco.

Farmakologiczne leczenie schizofrenii przynosi wymierne efekty, jeżeli osoba chora wspierana jest przez rodzinę i najbliższe otoczenie. Rolę wspomagającą w procesie leczenia pełnią również psychoterapia i socjoterapia, które w znacznym stopniu mają pozytywny wpływ na jakość życia schizofrenika. W skrajnych, poważniejszych przypadkach leczenie schizofrenii wymaga przymusowej hospitalizacji.



Autor: psycholog
Data publikacji: 2016-05-14 18:18:10

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777