Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Osobowość paranoiczna

O zaburzeniach osobowości można mówić wtedy, kiedy pewne cechy charakteru człowieka są skrajnie nasilone i utrudniają mu właściwe funkcjonowanie. Jednym z tego typu zaburzeń jest osobowość paranoiczna, nazywana także paranoidalną.

Osobowość paranoiczna

Człowieka o osobowości paranoicznej charakteryzuje wroga postawa wobec innych ludzi. Paranoik jest nieufny i obawia się, że wszyscy dążą do tego, aby wyrządzić mu krzywdę. Taka postawa dotyczy nawet najbliższego otoczenia, między innymi partnera życiowego. W rezultacie osoba cierpiąca na to zaburzenie wycofuje się z życia towarzyskiego. Nie zwierza się innym, gdyż obawia się, że wszystkie informacje mogą zostać wykorzystane przeciw niej. Paranoik nie pozwala sobie na swobodę w relacjach międzyludzkich, ponieważ odczuwa potrzebę ciągłego zachowywania ostrożności i czujności. Doszukuje się próby ataku na własną osobę nawet w zachowaniach, które nie mają żadnych złych intencji. Taki człowiek wykazuje także przesadną wrażliwość na krytykę oraz życiowe niepowodzenia. Z trudem wybacza wyrządzone krzywdy i przez długi czas rozpamiętuje nawet najmniejsze zniewagi. Psychologowie nie są zgodni co do źródeł rozwoju zaburzeń paranoicznych.

Jedna z hipotez wskazuje na krzywdy doznane w dzieciństwie i związaną z tym chęć odwetu. Zdaniem Sullivana osobowość paranoiczna wiąże się z silnym poczuciem zagrożenia. Terapia paranoików nie jest prosta, przede wszystkim ze względu na ich nieufność i silny lęk przed zwierzaniem się. Często takie osoby nie są świadome tego, że mają jakiś problem. Psychoterapeuta podejmujący się pracy z paranoikiem musi zdobyć jego zaufanie, co jest bardzo trudnym zadaniem.Autor: psycholog
Data publikacji: 2015-10-23 19:02:42

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777