Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Co warto wiedzieć o nerwicach?

Nerwice to ciekawa i dość zróżnicowana grupa zaburzeń psychicznych, które mogą z znacznym stopniu utrudniać człowiekowi funkcjonowanie w społeczeństwie. Niestety wielu z nas nerwice zwykło traktować z lekkim lekceważeniem, często traktując ich niektóre objawy jako zjawiska wręcz komiczne. A przecież nerwice mogą być poważnym problemem, a ich ignorowanie to poważny błąd. Brak wiedzy na temat tych zaburzeń może mieć poważne konsekwencje. Co zatem warto wiedzieć na temat nerwic? Oto najważniejsze wiadomości na ich temat, z którymi z pewnością warto się zapoznać.


Nerwice

Czym są nerwice?

Nerwice to specyficzne zaburzenia czynnościowe, które objawiają się przede wszystkim powtarzającymi się zachowaniami, typowymi dla danego rodzaju nerwicy. Każda nerwica ma swój "zestaw" niepokojących objawów, których podłożem są najczęściej zaburzenia przeżywania. Jakie zaburzenia pojawiają się najczęściej?

Jak objawia się nerwica?

Objawy tego zaburzenia uzależnione są przede wszystkim od rodzaju nerwicy. Do symptomów, które są najbardziej charakterystyczne, zaliczają się stany lękowe. Wywoływane są one rozmaitymi okolicznościami zachodzącymi w psychice. Ataki histerii, fobie, panika oraz myśli, które pojawiają się natrętnie w najmniej oczekiwanych momentach to kolejne problemy, z którymi wiążą się te zaburzenia.

Jakie rodzaje nerwic występują najczęściej?

Nerwice mogą mieć wiele różnych postaci. W gronie tych, które pojawiają się bardzo często, wyróżnia się hipochondrię, epizody lęku panicznego i konwersje. Pojawiające się tu stany lękowe mają zazwyczaj związek z dawnymi urazami psychicznymi, choć bywają czasem skutkiem zbyt długiego okresu frustracji oraz efektem męczącego konfliktu, który trwa już zdecydowanie zbyt długo. Fobie są poważnym problemem, z nimi też współczesna psychologia musi się borykać bardzo często. Inną przypadłością, która pojawia się są nerwice natręctw. Uporczywe myśli na dany temat lub powtarzanie tych samych czynności (tzw. czynności przymusowych) – oto najbardziej charakterystyczne objawy tego zaburzenia. Częstym problemem okazuje się również nerwica histeryczna, którą charakteryzuje chorobliwa chęć zwrócenia na siebie uwagi oraz niezwykła skłonność do przesady.

Skąd się biorą te problemy?

Nerwice mogą się rozwijać z wielu względów, a każda terapia rozpoczyna się od poszukiwania tych czynników, które mogą być odpowiedzialne za rozwój problemu. Często okazuje się, że za te zaburzenia odpowiedzialne są silne urazy z okresu wczesnego dzieciństwa. Pośpiech, stres oraz życie w ciągłym biegu są z kolei czynnikami, które mogą mieć ogromny wpływ na rozwój nerwicy w przypadku osób dorosłych. Kryzys rodziny oraz problemy związane z funkcjonowaniem we współczesnym społeczeństwie to kolejne czynniki, które mogą z czasem prowadzić do tego typu problemów.

Nerwice są częstą przypadłością, a współczesne terapie są w stanie każdemu z nas skutecznie pomagać w walce o odzyskanie równowagi psychicznej. Warto z takiej terapii skorzystać, gdyż brak odpowiedniego leczenia i dalszy rozwój nerwicy może prowadzić do coraz większych problemów związanych z codzienną egzystencją.Autor: psycholog
Data publikacji: 2016-04-03 16:12:11

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777