Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Narcyzm: co warto o nim wiedzieć?

Jest jednym z tych problemów, którym od dłuższego czasu zajmuje się psychologia. Narcyzm, czyli nadmierna miłość własna, jest przecież czymś więcej, niż tylko uciążliwą dla otoczenia cechą charakteru. To problem, który poważnie utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. Co jest jego przyczyną? Kto zazwyczaj cierpi z powodu nadmiernej miłości własnej i jak można mu pomóc? Oto najważniejsze informacje na temat narcyzmu, którymi dysponuje współczesna psychologia.


Narcyzm: co warto o nim wiedzieć

Narcyzm, czyli…

Psychologia z pojęciem "narcyzm" wiąże nadmierną miłość do siebie samego. Zdaniem wielu badaczy takie zachowanie, kiedy postrzegamy siebie samych jako wyjątkowych i wspaniałych, jest normalnym etapem rozwoju każdego człowieka. Dotyczy to dzieci, które dość szybko z takiego samouwielbienia wyrastają. Niestety, nie zawsze. Czasem pojawiają się czynniki, które sprawiają, że mimo dorastania, człowiek w dalszym ciągu pielęgnuje błędne wyobrażenie na swój temat. Często wynika to z niespełnionych pragnień oraz chorobliwej wręcz potrzeby akceptacji ze strony innych. Psychologia zna wiele przypadków, kiedy osoby cierpiące z powodu narcyzmu popadały w kompleksy, gdyż ich otoczenie nie było w stanie oceniać ich tak wysoko, jak one w swym mniemaniu powinni być oceniane.

Jak można walczyć z narcyzmem?

Nadmierna miłość własna wymaga wsparcia ze strony specjalisty. Odpowiednia terapia może pomóc w pokonaniu problemów, należy jednak najpierw ustalić ich źródło. Nerwice i depresje, tak często związane z narcyzmem, wymagają szczególnej terapii. Najczęściej są tu stosowane terapie antydepresyjne. Wynika to z faktu, że osoby dotknięte narcyzmem lub ich krewni po pomoc specjalistyczną sięgają dopiero w chwili, gdy pacjent zaczyna popadać w depresję lub też ma na swym koncie próbę samobójczą. Im później rozpoczyna się terapia, tym trudniejsza staje się walka z narcyzmem. Warto o tym pamiętać, przełamać wstyd i terapię rozpocząć w chwili, gdy nie będzie musiała ona przybierać formy długotrwałego, specjalistycznego leczenia. Ustalenie przyczyn choroby oraz analiza tego, co wydarzyło się w okresie wczesnego dzieciństwa dorosłego już narcyza to bardzo ważna sprawa, która jest punktem wyjścia każdej skutecznej terapii.



Autor: psycholog
Data publikacji: 2015-10-23 19:01:59

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777