Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Psychologiczne mechanizmy wyboru partnera

Choć większość trzeźwo myślących osób nie przyznaje się do romantycznego nastawienia i wiary w platońskie dwie połówki dusz, które jakoby szukają się po świecie, a kiedy na siebie trafią, wiedzą, że się odnalazły, duża część osób wierzy w miłość. Jest to oczywiście stan, którego istnienie nie ulega wątpliwości, jednak dość przykry dla niektórych jest fakt, iż stan ten naukowcy potrafią rozebrać na czynniki pierwsze. Tak samo jest w przypadku doboru partnera. Każdy myśli, że jest z daną osobą, bo po prostu się zakochał, jest tak w większości przypadków (innymi są takie, w których jest się z kimś z innych powodów, na przykład materialnych). Psychologia jednak jest w stanie podać powody, dla których ludzie łączą się w pary i są to powody bardzo konkretne, które kryją się pod romantycznym obliczem miłości.

Psychologiczne mechanizmy wyboru partnera

Odgrywanie ról i emocjonalny klimat

Pewnie każdemu choć raz zdarzyło się usłyszeć, że kobiety, które nie miały dobrych relacji z ojcem, często wybierają na partnerów starszych mężczyzn. Jest to jeden z najważniejszych mechanizmów psychologicznych wyboru partnera, także dlatego, że występuje bardzo często, ale też z tego powodu, że ma związek z jedną z najważniejszych potrzeb człowieka, czyli potrzebą bycia otoczonym opieką. W dzisiejszych czasach równouprawnienia oczywiście kobiety często nie potrzebują dosłownej opieki jak dawniej, jest to więc czysto podświadome i psychologiczne działanie, nie ma też powodu sądzić, by działanie takie było wyrachowane i by między osobami tymi nie było rzeczywistego uczucia.

Jest to jeden z przykładów tego, jak psychologia wpływa na dobór partnera. Bardzo ważny wpływ mają tu też biologia, a nawet chemia – feromony, biologiczne cechy pozwalające wybrać osobę, z którą można będzie spłodzić zdrowe potomstwo - wszystko to ma duże znaczenie. Wydaje się jednak, że ludźmi najmocniej rządzi podświadomość. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn można zaobserwować skłonność do odzwierciedlania klimatu emocjonalnego panującego w rodzinnym domu i szukania do tego okazji, czyli partnerów, z którymi jest to możliwe. Co ciekawe jednak, dotyczy to częściej wcale nie pozytywnego klimatu i odczuć, ale negatywnego, co nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia i zwykle osoby, których to dotyczy, nie mają też tego świadomości. W ten sposób powtarza się historia – kobieta, której ojciec był alkoholikiem, często wybiera sobie na męża alkoholika choć wcale tego nie chce, jest to czysty przypadek – a tak naprawdę, czysta psychologia. Niestety rzadziej można zaobserwować podobny schemat w pozytywnym wydaniu, czyli szukanie partnera, z którym stworzy się idealny związek, jaki mieli rodzice, choć takie sytuacje też oczywiście mają miejsce.

U mężczyzn również można zauważyć podobne schematy działania, związane przede wszystkim z ich kontaktami i relacjami z matką oraz innymi ważnymi kobietami w dzieciństwie. Duże znaczenie ma to zwłaszcza jeśli matka była dominująca, mężczyzna bowiem może jednocześnie obawiać się takich kobiet w dorosłym życiu i właśnie taką wybrać na swoją małżonkę. Mężczyźni również bardzo często znajdują sobie kobiety, wobec których nieświadomie odgrywają role, jakie odgrywali w przeszłości w domu rodzinnym. Może to być więc rola opiekuna, czasem nawet do przesady i mężczyzna daje się wykorzystywać, czasem zaś sam potrzebuje opieki i szuka apodyktycznej kobiety, która całkowicie go zdominuje.

Znaczenie nieświadomości

Zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak mocno podświadomość i psychologia rządzą naszym życiem, także osobistym. Zauroczenie, zakochanie, miłość – wszystko to również ma swoje podstawy w psychologii. Często nie potrafimy określić, co sprawia, że dana osoba nas do siebie przyciąga, tkwimy w związku, choć wydaje nam się, że kompletnie do siebie nie pasujemy albo dziwimy się, że inni ludzie są z sobą, gdyż na pozór są zupełnie różni. Czasem uważa się, że przeciwieństwa się przyciągają, ale w psychologii nie zawsze znajduje to odzwierciedlenie, częściej na poziomie biologicznym, na poziomie psychologicznym nie jest to aż tak proste. Trzeba też pamiętać, że psychologia nie zawsze daje się ująć w ramy, dlatego nie w każdym przypadku można określić, jaki konkretny mechanizm zadziałał. Dla wielu osób na pewno jest to dobre zjawisko, bo pozwala wierzyć w romantyczną miłość i przeznaczenie.Autor: psycholog
Data publikacji: 2017-03-08 09:05:32

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777