Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Fobia społeczna - problem o którym się nie mówi

Fobia społeczna jest to zaburzenie lękowe objawiające się lękiem wobec sytuacji społecznych. Jest to choroba o której nie mówi się zbyt wiele, a występuje aż u 7-9% społeczeństwa.

Osoby cierpiące na nerwicę społeczną unikają sytuacji, w których mogłyby się narazić na kontakt z innymi (szczególnie obcymi) ludźmi. Są to m. in:

Fobia społeczna


Fobicy, którzy mają bardzo zaawansowane stadium choroby odczuwają strach wobec sytuacji, które dla większości ludzi mogą wydać się śmieszne np. wyjście do sklepu, spytanie kogoś o drogę. Fobicy zaczynają unikać sytuacji, w których mogliby się poczuć zagrożeni, co przyczynia się do jeszcze większego nasilenia choroby. Problemem może być już później nawet wyjście z domu. Fobia społeczna często prowadzi do depresji, ponieważ osoby cierpiące na nią, często czują się gorsze od reszty społeczeństwa, starają się odizolować. Należy zacząć mówić głośno o tym problemie, który staje się coraz powszechniejszy, a jednak niewiele o nim wiemy.

Już we wczesnych latach życia (gimnazjum, liceum) możemy zauważyć osoby, które zawsze trzymają się na uboczu. Często mówi się o nich jako o "dziwakach", którzy wolą być sami, dzieci naśmiewają się z nich. Te osoby mogą być nieśmiałe, ale również mogą cierpieć właśnie na nerwicę społeczną (ponieważ najczęściej pojawia się ona od 16-30 roku życia). Nie możemy spychać takich osób na ubocze, ponieważ to tylko nasili ich problem. Gdy wiemy, że w naszym otoczeniu jest ktoś taki, warto się nim zainteresować. Już sama rozmowa może pomóc. Dla takiej osoby najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na psychoterapię. Dla chorego udanie się do psychologa jest bardzo trudne, więc bardzo ważne jest, aby wspierał go ktoś bliski. Bardzo dobrym wyjściem jest też wizyta u psychiatry i leczenie farmakologiczne. Jednak w dzisiejszych czasach badania u lekarza zajmującego się problemami psychicznymi, są dalej tematem tabu. Wstydzimy się chodzić do psychiatry, a tym bardziej mówić o tym innym. Warto zwrócić uwagę, że obecnie nawet bardzo ważne osobistości udają się po poradę do tego typu lekarzy.

Fobicy społeczni często przez swój problem rezygnują ze swoich marzeń. Mogą być osobami bardzo zdolnymi, ale przez swoją chorobę rzucają szkołę, pracę, tracą przyjaciół. Żyją nie tak, jakby chcieli. Dlatego tak ważne jest aby mówić głośno o tej nerwicy, pomagać takim ludziom i wspierać ich, bo chorzy mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, albo nie wierzyć w to, że mogą pokonać te lęki. A fobia społeczna obecnie jest wyleczalna i jest wiele przypadków, w których odpowiednia psychoterapia oraz leki zapewniły fobikom nowe, lepsze, "normalne" życie.



Autor: psycholog
Data publikacji: 2016-05-14 18:19:37

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777