Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Bulimia i anoreksja

Zaburzenia odżywiania są problemem dość częstym, a ich ofiarami zazwyczaj padają bardzo młode osoby. W czasach, w których atrakcyjny wygląd kojarzony jest ze szczęściem i sukcesem, anoreksja oraz bulimia stają się coraz większymi wyzwaniami dla współczesnej medycyny. Co warto wiedzieć na ich temat?

Bulimia i anoreksja

Na czym polegają takie zaburzenia odżywiania, jak anoreksja i bulimia?

Anoreksję i bulimię sporo łączy. Są to poważne zaburzenia odżywiania, które negatywnie wpływają na ogólny stan zdrowia i które, w skrajnych przypadkach, mogą doprowadzić do śmierci pacjenta. Zaburzenia te są ze sobą dość mocno powiązane. I anoreksja, i bulimia wiążą się z nadmierną troską o zachowanie szczupłej sylwetki. Choroby te łączy też fakt, iż wśród chorych dominują młode kobiety. Czym zatem różnią się te zaburzenia? Anoreksja to nic innego, jak niechęć do jedzenia oraz przesadne odchudzanie się, które staje się przyczyną poważnego wyniszczenia organizmu. Unikanie jedzenia oraz nadmierny spadem masy ciała to objawy typowe dla anoreksji. Bulimia również objawia się przesadnym odchudzaniem, tu jednak pojawiają się niebezpieczne „przerywniki”, które przybierają postać niekontrolowanych napadów głodu. W ich trakcie osoba, która przez wiele dni głodzi się, może zjeść ogromne ilości produktów spożywczych – głównie tych ciężkostrawnych i wysokokalorycznych. Po napadzie obżarstwa przychodzi jednak fala wyrzutów sumienia, a wraz nią – rozpaczliwe próby pozbycia się pochłoniętego w krótkim czasie jedzenia. Prowokowanie wymiotów oraz sięganie po środki przeczyszczające – oto sposoby, z których korzystają najczęściej osoby cierpiące na bulimię.

Skąd biorą się takie problemy?

Przyczyny takich zaburzeń odżywiania, jak anoreksja i bulimia, są dość skomplikowane. Mimo licznych badań nie udało się odkryć organicznego podłoża tej choroby. Znany jest za to dość dobrze psychiczny mechanizm rozwoju tych zaburzeń jedzenia. Kto zatem jest najbardziej narażony na problemy z anoreksją oraz z bulimią? Większość chorych to kobiety oraz dziewczęta, zazwyczaj w wieku od 13 do 20 lat. Zaburzenia odżywiania mogą być zatem powiązane z problemami psychicznymi, dość często występującymi w okresie dojrzewania. Zmiana nawyków żywieniowych może być dla młodej osoby jednym ze sposobów okazania swej niezależności, choć istnieje też teoria, zgodnie z którą to niezadowolenie ze zmian zachodzących w wyglądzie dojrzewającej dziewczyny staje się główną przyczyną problemów. W niektórych przypadkach anoreksja oraz bulimia są chorobami rozwijającymi się jako reakcja na konflikty rodzinne. Bez względu na to, jakie są przyczyny choroby, dotknięte nią osoby potrzebują szybkiej i skutecznej pomocy. Gdzie mogą jej szukać?

W jaki sposób można pokonać anoreksję i bulimię?

Leczenie anoreksji i bulimii nie jest prostym zadaniem, a chorzy potrzebują nie tylko wsparcia ze strony lekarzy, ale i rodziny, która będzie przy nich w najtrudniejszym momencie. To najbliżsi kierują zazwyczaj anorektyka lub bulimika na leczenie, gdyż sam chory uważa, że nic mu nie dolega i że pomoc lekarska wcale nie jest mu potrzebna. Co się dzieje z chorym w chwili, gdy trafi do odpowiedniego lekarza? Wiele zależy tu od stanu pacjenta. W sytuacji, gdy organizm jest już znacznie wyniszczony, niezbędne może się okazać leczenie hormonami oraz środkami psychotropowymi. W takich przypadkach korzysta się też ze sztucznego odżywiania, które ma przede wszystkim ratować życie pacjenta. Co dalej? W przypadku takich zaburzeń, jak anoreksja oraz bulimia, niezbędna jest też odpowiednia psychoterapia. Często trwa ona przez wiele lat, a udział w niej powinna brać nie tylko chora osoba, ale i jej najbliżsi. To najlepszy sposób, by rozwiązać problemy pacjenta i nauczyć go nowych nawyków żywieniowych.

Moda na bycie pięknym i zgrabnym sprawia, że zaburzenia odżywiania coraz częściej stają się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Anoreksja oraz bulimia to coraz większe zagrożenie dla młodych osób, dla których atrakcyjny wygląd to podstawa. Pozytywnym zjawiskiem jest zatem walka z wychudzonymi modelkami oraz coraz częstsza obecność „puszystych” kobiet na wybiegach. Być może dzięki tym zabiegom uda się skuteczniej walczyć z tymi schorzeniami, które dla wielu nastolatek okazują się śmiertelnym zagrożeniem.



Autor: psycholog
Data publikacji: 2016-05-14 18:23:52

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777