Ciekawostka

W ramach konsultacji psychologicznej psychoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem w celu dobrania najlepszej możliwej formy pomocy.

Konsultacje dla dzieci i młodzieży pozwolą odkryć istotę problemów młodych osób i pomóc im w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach.

Głównym narzędziem leczenia w terapii indywidualnej jest rozmowa i kontakt ze swoim terapeutą, który przeanalizuje co jest źródłem problemu i pomoże się go wyzbyć.

Psychoterapeuta poprzez terapie dla par stara się zmienić sposób funkcjonowania partnerów tak, by zmniejszyć napięcie między nimi i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, by pozbyć się problemów.

W psychoterapii grupowej, grupa staję się środowiskiem terapeutycznym sprzyjającym poznanie innych osób a także naszych związków z nimi co sprzyja budowie zdrowych relacji.

Różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą są bardzo duże, warto poznać czym zajmuję się każda z osób, by wybrać odpowiedniego specjalistę.

Psychoterapia może pomóc w przypadku występowania lęku wysokości i innych podobnych fobii.

Godziny przyjęć

poniedziałek 1100 - 1300
wtorek 1600 - 2000

Autyzm

Choć o tej chorobie mówi się coraz więcej, dla wielu z nas autyzm pozostaje zagadnieniem dość tajemniczym. Na czym polega ta choroba? W jaki sposób można ją w porę wykryć? I najważniejsza kwestia – w jaki sposób powinni postępować rodzice dzieci dotkniętych tym problemem?

Autyzm

Czym jest autyzm?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest autyzm i na czym ta choroba polega. Ten zespół chorobowy kojarzony jest z dziećmi, one też stanowią dominującą grupę wśród pacjentów dotkniętych autyzmem. Główne problemy są związane z rozwojem intelektualnym takich dzieci. Fakt, że dzieci takie tworzą swój własny świat, mają problemy z porozumieniem się z innymi i źle znoszą zmiany, są głównymi problemami związanymi z autyzmem. Warto też pamiętać o tendencji dzieci autystycznych to automatycznego powtarzania pewnych czynności lub dźwięków. Takie zaburzenia neuropsychologiczne przerażają wielu rodziców, na szczęście coraz większa jest wiedza na temat tej choroby. Wiąże się z tym znajomość coraz liczniejszych i skuteczniejszych metod leczenia, które mogą prowadzić do znacznych postępów. By móc jednak rozpocząć leczenie, należy najpierw zdiagnozować chorobę. Zwrócenie uwagi na pierwsze objawy autyzmu oraz wykonanie badań diagnostycznych staje się zatem wyjątkowo ważne. Szczególną uwagę powinni zachować rodzice dzieci mających 3 lata. To właśnie w tym okresie najczęściej diagnozowany jest autyzm. Dlaczego? Bo w przypadku dzieci mających 3 lata można już dostrzec nieprawidłowości związane z zachowaniem oraz z mową. Warto jednocześnie pamiętać, że często autyzm zaczyna się objawiać znacznie wcześniej. Co jednak mają począć ci rodzice, których dziecko już zostało uznane za autystyczne? Jaką pomoc może im zaoferować współczesna medycyna?

Na czym polega leczenie autyzmu?

W chwili, gdy testy oraz dokładne badania potwierdzą, że przyczyną problemów dziecka jest autyzm, należy rozpocząć odpowiednie leczenie. Jego podstawę stanowi terapia, która ma możliwie jak najlepiej przygotować dziecko do życia oraz do samodzielnego radzenia sobie z codziennymi zadaniami. Terapia behawioralna oraz nauczanie specjalne, dopasowane do potrzeb każdego dziecka z autyzmem, to podstawa. Ponieważ brak leków pozwalających na prowadzenie skutecznej walki z autyzmem, z farmaceutycznego wsparcia korzysta się tylko w niektórych przypadkach. Terapia oraz systematyczna praca z dzieckiem stają się najważniejsze. Jakie terapie są najlepsze? Autyzm to specyficzna choroba, a każdy przypadek jest inny. Terapie dobierane są zatem do potrzeb pacjenta, podobnie jak i program nauczania. Warto jednak podkreślić rosnącą popularność takich metod leczenia autyzmu, jak leczenie przez sztukę (np. muzykę i taniec) oraz dogoterapia. Kontakty ze zwierzętami mają bardzo dobry wpływ na dzieci z autyzmem, a psy, koty czy delfiny pozwalają dzieciom pokonać samotność i nawiązywać lepsze relacje z istotami żywymi.

Autyzm jest bez wątpienia chorobą, która budzi wiele lęków. Należy jednak pamiętać, że w porę podjęta terapia może przynieść wspaniałe rezultaty. Wiele dzieci uczy się samodzielności i z czasem zaczyna sobie bardzo dobrze radzić w społeczeństwie. Autyzm to nie wyrok. to choroba, którą można ujarzmić systematyczną pracą, konsekwentną terapią oraz miłością.Autor: psycholog
Data publikacji: 2016-05-14 18:21:43

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777